Zdrowie

1. Przeziębienie przedszkolaka

Dziecko kicha i kaszle, ma kiepski humor, cieknie mu z nosa, boli je gardło, ale nie ma zbyt wysokiej temperatury (około 37-38C). Nie stosuj wtedy przypadkiem antybiotyku. Wystarczające jest wówczas zatrzymanie dziecka na kilka dni w domu. Okaż się odpowiedzialnym i nie przyprowadzaj dziecka do przedszkola, aby też nie zarażało innych.

 • Zlikwiduj katar. Udrożnij zatkany nos, bo przedłużający się katar może doprowadzić do poważniejszej choroby, np. zapalenia uszu czy oskrzeli. Zastosuj w tym celu kropli z soli fizjologicznej albo zrób dziecku inhalację z soli kuchennej (łyżka na 2 litry ciepłej wody).
 • Nawilżaj. Pamiętaj, by powietrze w mieszkaniu nie było suche, a dziecko często piło (to rozrzedza wydzielinę, której w ten sposób łatwiej się pozbyć). Po konsultacji z lekarzem można też podać syrop na kaszel.

2. Angina przedszkolaka

Dziecko skarży się na silny ból gardła, ma trudności z przełykaniem. Wkrótce potem pojawia się wysoka gorączka, a na migdałkach widoczne są białe naloty.

 • Udaj się lub wezwij lekarza. Anginy nie wyleczysz domowymi kuracjami ani zwykłymi środkami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Jeśli pediatra stwierdzi, że dziecko ma anginę, na pewno przepisze antybiotyk.
 • Przedszkolak chory na anginę musi bezwarunkowo przez cały czas kuracji pozostać w domu.

3. Grypa u przedszkolaka

Kiedy dziecko skarży się na bóle mięśni i stawów, prawdopodobnie masz do czynienia z grypą. Dziecko podczas choroby, która trwa zazwyczaj 5-7 dni jest osłabione i osowiałe. Ma także wysoką gorączkę.

 • Obniżaj temperaturę. Podawaj dziecku leki na obniżenie temperatury. One też pomogą złagodzić bóle mięśni. Jeśli w ciągu 48 godzin, mimo podawania leków przeciwgorączkowych, wysoka temperatura nie ustępuje, koniecznie udaj się do lekarza.
 • Dawaj dużo pić, szczególnie jeśli przedszkolak wymiotuje lub ma biegunkę (to częsty objaw grypy u dzieci). Możesz też podać płyn nawadniający (kupisz go bez recepty w aptece).
 • Zadbaj o wypoczynek. Gorączka i bóle mięśni wyczerpują. Dlatego chory na grypę przedszkolak powinien dużo spać i unikać wysiłku. Wówczas organizm szybciej upora się z wirusami.

4. Ospa wietrzna w przedszkolu

Wystarczy, by jedno chore na ospę wietrzną dziecko pojawiło się w przedszkolu, zaraz choruje większość dzieci. Jest to bowiem choroba zakaźna, a więc bardzo łatwo się nią zarazić. Na początku przedszkolak ma gorsze samopoczucie i stan podgorączkowy (łatwo wtedy objawy pomylić z przeziębieniem). Jednak po 1-2 dniach pojawia się swędząca wysypka (pęcherzyki są wypełnione płynem).

 • Zadzwoń do lekarza. Powiedz mu, że twoje dziecko ma ospę, opisz jego stan (nie zabieraj przedszkolaka do przychodni, bo może zarazić innych). Pediatra zdecyduje, czy potrzebne są specjalistyczne leki (czasem stosuje się lekarstwa przeciwwirusowe), powie, jak pielęgnować dziecko.
 • Kąp dziecko codziennie (krótko) w wodzie z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu (kupisz go w aptece).
 • Obcinaj dziecku paznokcie krótko, żeby się nie drapało do krwi (bo może dojść do niebezpiecznego zakażenia wykwitów paciorkowcem lub gronkowcem).
 • Obniżaj gorączkę. Stosuj leki dla dzieci. Uwaga! Nie wolno stosować podczas ospy leków zawierających pochodne kwasu salicylowego (np. aspiryny).

5. Alergia przedszkolaka

Ta nietypowa choroba bardzo często nasila się właśnie w okresie przedszkolnym. Wynika to najczęściej z faktu, że zajęty walką z wieloma zarazkami organizm jest w tym czasie po prostu słabszy, a więc bardziej podatny na alergeny. Uczulenie może się objawiać w bardzo różny sposób: począwszy od wysypki, poprzez ciągły katar, a skończywszy na reakcjach układu nerwowego: dziecko może mieć np. kłopoty z zasypianiem czy koncentracją.

 • Udaj się do alergologa, aby dowiedzieć się, na co dziecko jest uczulone. Lekarz sam zleci odpowiednie badania.
 • Wyklucz alergeny z otoczenia dziecka. Oczywiście w miarę możliwości. Jeśli dziecko ma alergię wziewną, ogranicz w domu siedliska kurzu (zdejmij ciężkie firany, zrezygnuj z dywanów). Gdy powodem uczulenia jest jakiś składnik diety, nie podawaj dziecku żadnych dań nawet z niewielką jego ilością. W naszym Przedszkolu mamy dzieci uczulone na alergeny za warte w żywności, które otrzymują specjalną dietę. Jeśli Twoje dziecko tego wymaga, chętnie dostosujemy posiłki do jego indywidualnych potrzeb.

Bardzo prosimy jeszcze raz: przyprowadzajcie do Przedszkola tylko zdrowe dzieci!!!