Pedagogika

Krąży opinia, że kiedyś dzieci potrafiły same się bawić, a teraz potrzebują ciągłej obecności rodziców.

Zmieniło się podejście do najmłodszych, którym jeszcze kilkanaście lat temu wystarczył znaleziony w parku patyk czy kawałek gazety do zabawy, a teraz często nie wystarcza edukacyjna, wielofunkcyjna zabawka oraz stymulujące uwagę pluszaki.

Skutek jest taki, że rodzice (przyznając się do tego głośno lub nie) wzdychają, że ich dziecko nie umie się samo bawić i poszukują genialnej zabawki, która rozwiąże ich problem. Jednak kolejny nabyty przedmiot zajmuje jedynie na chwilę. Problem jednak tkwi nie w zabawce, ale w sposobie wyjaśnienia dziecku, co z nią zrobić.

W naszym Przedszkolu nauczycielki uczą dzieci, jak się bawić. Wbrew pozorom nie każde dziecko widząc puzzle czy układankę wie, co z nią zrobić. Wystarczy raz czy drugi pokazać, jak użyć daną zabawkę, a dziecko analogicznie samodzielnie „rozszyfruje”, jak korzystać z innej.

Warto wybierać takie pomoce edukacyjne do zabawy, w których jest tzw. kontrola błędu czyli dziecko bez pomocy osoby dorosłej sprawdzi, czy zadanie rozwiązało prawidłowo. Dbamy o to, aby w każdej grupie były tego typu materiały.

I oczywiście nie zapominajmy, że dziecko – nawet jak już samo potrafi się bawić – potrzebuje czasu spędzonego z rodzicami, zarówno podczas posiłków, kąpieli jak i ZABAWY.

Zatem życzymy Wam DOBREJ ZABAWY…